VJ1206V225MXQRW1BC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 101
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
TDK
YAGEO
YAGEO
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
VJ1206V225MXQRW1BC
DigiKey Part Number
VJ1206V225MXQRW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206V225MXQRW1BC
Description
CAP CER 2.2UF 10V Y5V 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1206V225MXQRW1BC Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)