C3216X7R1E225K160AA
DigiKey Part Number
445-1382-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-1382-1-ND - Cut Tape (CT)
445-1382-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3216X7R1E225K160AA
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C3216X7R1E225K160AA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)