VJ1206V225MXXTW1BC
DigiKey Part Number
720-1794-2-ND - Tape & Reel (TR)
720-1794-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1206V225MXXTW1BC
Description
CAP CER 2.2UF 25V Y5V 1206
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ1206V225MXXTW1BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.041" (1.05mm)