1812B225K101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 68,232
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 276
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 2,314
KEMET
Cal-Chip Electronics, Inc.
Taiyo Yuden
In Stock: 745
Chemi-Con
In Stock: 800
Chemi-Con
In Stock: 830
Taiyo Yuden
In Stock: 450
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
1812B225K101CT
DigiKey Part Number
1812B225K101CT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1812B225K101CT
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1812
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1812B225K101CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)