KGM31AR51H475KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 11,031
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 980
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
KGM31AR51H475KL
DigiKey Part Number
478-KGM31AR51H475KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31AR51H475KL
Description
CAP CER 4.7UF 50V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31AR51H475KL Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)