SMBJ170CAHE3/52 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 50
Datasheet
Direct
In Stock: 2,350
Datasheet
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
275V Clamp 2.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ170CAHE3/52
DigiKey Part Number
SMBJ170CAHE3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ170CAHE3/52
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V