CL10C240JB8NNND is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 18,271
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
24 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C240JB8NNND
DigiKey Part Number
CL10C240JB8NNND-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C240JB8NNND
Description
CAP CER 24PF 50V NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C240JB8NNND Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)