TR3C686K6R3C0275 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
In Stock: 878
Similar
KEMET
In Stock: 863
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2312 (6032 Metric) 275mOhm
TR3C686K6R3C0275
DigiKey Part Number
TR3C686K6R3C0275-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3C686K6R3C0275
Description
CAP TANT 68UF 10% 6.3V 2312
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3C686K6R3C0275 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
275mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.79mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
6.3 V