S472M39Z5UN6UJ6R is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
In Stock: 545
Similar
Vishay Sprague
4700 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc
S472M39Z5UN6UJ6R
DigiKey Part Number
S472M39Z5UN6UJ6R-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S472M39Z5UN6UJ6R
Description
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
S472M39Z5UN6UJ6R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)