S472M39Z5UN63J6R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 414
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Similar
Vishay Sprague
4700 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc
S472M39Z5UN63J6R
DigiKey Part Number
S472M39Z5UN63J6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S472M39Z5UN63J6R
Description
CAP CER 4700PF 1KV Z5U RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
S472M39Z5UN63J6R Models
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.252" (6.40mm)