KUEP-11D15-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 68
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
TE Connectivity Relay Products | Digi-Key Daily
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KUEP-11D15-24
DigiKey Part Number
PB467-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11D15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
75 mA