KUMP-11D18-24
DigiKey Part Number
PB618-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUMP-11D18-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
15 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4155VA
Coil Resistance
472 Ohms
Coil Current
51 mA