KUEP-11D15-24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 68
Datasheet
New Product
Image for KUEP-11D15-24 is not available
KUEP-11D15-24
DigiKey Part Number
1111-KUEP-11D15-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11D15-24
Description
GENERAL PURPOSE RELAYS DPDT PLAI
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
75 mA