KUEP-11D35-24
DigiKey Part Number
PB3180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11D35-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
75 mA