KUEP-11D15-24 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1111-KUEP-11D15-24-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KUEP-11D15-24 |
Description | GENERAL PURPOSE RELAYS DPDT PLAI |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable |
Datasheet | Datasheet |
Category | Coil Type Non Latching |
Mfr | Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Series | Coil Insulation Class B |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 18 VDC |
Part Status Active | Operate Time 15 ms |
Mounting Type | Release Time 10 ms |
Coil Voltage | Operating Temperature -45°C ~ 70°C |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
Contact Rating (Current) 10 A | Approval Agency CSA, UR |
Switching Voltage 150VDC - Max | Relay Type |
Load - Max Switching 1500VA | Coil Resistance 320 Ohms |
Coil Current 75 mA |