C2012C0G1H472J/10 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 45,541
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 2,811
Datasheet
Upgrade
Upgrade
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
Similar
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
4700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
C2012C0G1H472J/10
DigiKey Part Number
C2012C0G1H472J/10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012C0G1H472J/10
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C2012C0G1H472J/10 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)