MCASU105SB7472KFNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
In Stock: 61
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
YAGEO
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
MCASU105SB7472KFNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASU105SB7472KFNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASU105SB7472KFNA1J
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASU105SB7472KFNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)