0805J1000683MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Direct
TDK
KEMET
KEMET
In Stock: 747
TDK
YAGEO
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Murata Electronics
0.068 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J1000683MXT
DigiKey Part Number
0805J1000683MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J1000683MXT
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J1000683MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)