PRDA-11DYA-24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
WEC
In Stock: 10
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
PRDA-11DYA-24
DigiKey Part Number
PRDA-11DYA-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRDA-11DYA-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 80°C
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
84 mA
Coil Resistance
288 Ohms