PRD-11DY0-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 16
Datasheet
Parametric Equivalent
WEC
In Stock: 10
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
PRD-11DY0-24
DigiKey Part Number
PB499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRD-11DY0-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 80°C
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
600VAC, 125VDC - Nom
Relay Type
Coil Current
84 mA
Coil Resistance
288 Ohms