0805X226M100CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 7,461
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
NextGen Components
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
KEMET
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Taiyo Yuden
22 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
0805X226M100CT
DigiKey Part Number
1292-0805X226M100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0805X226M100CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0805X226M100CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805X226M100CT
Description
CAP CER 22UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805X226M100CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)