0402X225M100CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 24,925
Datasheet
Parametric Equivalent
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
TDK
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
2.2 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
0402X225M100CT
DigiKey Part Number
1292-0402X225M100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-0402X225M100CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-0402X225M100CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402X225M100CT
Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402X225M100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)