TR3E477K004C0100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
In Stock: 84
Similar
Similar
470 µF Molded Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
TR3E477K004C0100
DigiKey Part Number
TR3E477K004C0100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E477K004C0100
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E477K004C0100 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
4 V