592D477X9004D2T20H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
KEMET
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 100mOhm
592D477X9004D2T20H
DigiKey Part Number
592D477X9004D2T20H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
592D477X9004D2T20H
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
592D477X9004D2T20H Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
4 V