597D477X9004V2T
DigiKey Part Number
718-1398-2-ND - Tape & Reel (TR)
718-1398-1-ND - Cut Tape (CT)
718-1398-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
597D477X9004V2T
Description
CAP TANT 470UF 10% 4V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
597D477X9004V2T Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
V
Voltage - Rated
4 V