TR3D156K025C0250 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 1,432
Datasheet
Upgrade
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
KEMET
KEMET
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
15 µF Molded Tantalum Capacitors 25 V 2917 (7343 Metric) 250mOhm
TR3D156K025C0250
DigiKey Part Number
TR3D156K025C0250-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3D156K025C0250
Description
CAP TANT 15UF 10% 25V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3D156K025C0250 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
25 V