173D106X9050YW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 266
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 13
Similar
KEMET
In Stock: 240
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D106X9050YW
DigiKey Part Number
173D106X9050YW-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X9050YW
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
173D106X9050YW Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
50 V