173D106X9050YWE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 240
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V Axial
173D106X9050YWE3
DigiKey Part Number
173D106X9050YWE3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
173D106X9050YWE3
Description
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
173D106X9050YWE3 Models
Category
Type
Molded
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Axial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" Dia x 0.550" L (7.11mm x 13.97mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
Y
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V