SMB8J30CAHE3/5B is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
Littelfuse Inc.
Semtech Corporation
In Stock: 433
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 842
STMicroelectronics
Microchip Technology
Microchip Technology
48.4V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J30CAHE3/5B
DigiKey Part Number
SMB8J30CAHE3/5BGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J30CAHE3/5B
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V