SMB8J30CA-E3/52 is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 337
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 500
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Bourns Inc.
Semtech Corporation
In Stock: 433
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
48.4V Clamp 16.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB8J30CA-E3/52
DigiKey Part Number
SMB8J30CA-E3/52-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB8J30CA-E3/52
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMB8J30CA-E3/52 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
800W
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V