BZX384C30-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 17
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
In Stock: 421
onsemi
NextGen Components
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 30 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
BZX384C30-G3-08
DigiKey Part Number
BZX384C30-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C30-G3-08
Description
DIODE ZENER 30V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384C30-G3-08 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
200 mW