BZT52B9V1-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 8,487
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Central Semiconductor Corp
Zener Diode 9.1 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B9V1-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52B9V1-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B9V1-E3-18
Description
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW