BZT52B9V1-TP
DigiKey Part Number
BZT52B9V1-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B9V1-TP
Description
DIODE ZENER 9.1V 410MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
410 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms