VY2472M49Y5US63V0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 15,653
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 187
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Similar
KEMET
KEMET
4700 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc
VY2472M49Y5US63V0
DigiKey Part Number
VY2472M49Y5US63V0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VY2472M49Y5US63V0
Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U
Detailed Description
EDA/CAD Models
VY2472M49Y5US63V0 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)