MAL214265332E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
Direct
Chemi-Con
In Stock: 8
Nichicon
In Stock: 718
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Rubycon
Panasonic Industry
In Stock: 477
In Stock: 944
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214265332E3
DigiKey Part Number
MAL214265332E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214265332E3
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 100 Hz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C