K560J15C0GF5UL2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 169
TDK
In Stock: 445
Murata Electronics
In Stock: 769
Murata Electronics
In Stock: 974
56 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
K560J15C0GF5UL2
DigiKey Part Number
K560J15C0GF5UL2-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K560J15C0GF5UL2
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K560J15C0GF5UL2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)