1C20X7R223K050B
DigiKey Part Number
1C20X7R223K050B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1C20X7R223K050B
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.022 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
1C20X7R223K050B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)