VTM48EH040T025A00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vicor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Voltage Transformation Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 25A 26V - 55V Input
VTM48EH040T025A00
DigiKey Part Number
1102-1028-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTM48EH040T025A00
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 83W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
83 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Voltage Transformation Module
Efficiency
92.4%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
26V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
25A