VTM48EH060T020A00
DigiKey Part Number
1102-6043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VTM48EH060T020A00
Description
DC DC CONVERTER 6V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Voltage Transformation Module DC DC Converter 1 Output 6V 20A 26V - 55V Input
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Efficiency
94.1%
Voltage - Input (Min)
26V
Voltage - Input (Max)
55V
Size / Dimension
0.87" L x 0.65" W x 0.26" H (22.0mm x 16.5mm x 6.7mm)
Current - Output (Max)
20A