RNF-3000-39/13-0-SP is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.534" (38.96mm) 3 to 1 Black 196.8' (60.0m)
RNF-3000-39/13-0-SP
DigiKey Part Number
RNF-3000-39/13-0-SP-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-3000-39/13-0-SP
Description
HEATSHRINK 1.534" BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.512" (13.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.045" (1.14mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
80°C
Length
196.8' (60.0m)
Shelf Life
144 Months
Inner Diameter - Supplied
1.534" (38.96mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 0 Meters
Check Lead Time
Request Stock Notification
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1.534" GREEN
In-Stock: 0
HEATSHRINK 1.534" X 196.8' VIO
HEATSHRINK 1.534" X 196.8' RED
HEATSHRINK 1.534" BLUE
HEATSHRINK 1.534" X 196.8' WHITE