FK28X7S2A473KR000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 465
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 236
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
FK28X7S2A473KR000
DigiKey Part Number
445-FK28X7S2A473KR000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK28X7S2A473KR000
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7S RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK28X7S2A473KR000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)