LMK212ABJ475MK-T
DigiKey Part Number
587-4925-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-4925-1-ND - Cut Tape (CT)
587-4925-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMK212ABJ475MK-T
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
LMK212ABJ475MK-T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)