SMB10J30CAHR5G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Bourns Inc.
In Stock: 3
Bourns Inc.
In Stock: 842
Microchip Technology
48.4V Clamp 20.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMB10J30CAHR5G
DigiKey Part Number
SMB10J30CAHR5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J30CAHR5G
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V