ERJ-6ENF4990V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 131,580
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 8,680
Datasheet
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Similar
Bourns Inc.
Similar
499 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film