BZX84C24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 70,484
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 436
Diodes Incorporated
Panjit International Inc.
Central Semiconductor Corp
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
Zener Diode 24 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C24
DigiKey Part Number
BZX84C24FSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C24
Description
DIODE ZENER 24V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C24 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms