GRM31MR61C225KA35L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 45,448
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 26,411
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
Upgrade
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Similar
KYOCERA AVX
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31MR61C225KA35L
DigiKey Part Number
490-1811-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-1811-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31MR61C225KA35L
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31MR61C225KA35L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.049" (1.25mm)