CK06BX224KTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 492
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Image for CK06BX224KTR1 is not available
CK06BX224KTR1
DigiKey Part Number
CK06BX224KTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CK06BX224KTR1
Description
CAP CER 0.22UF 50V BX RADIAL
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CK06BX224KTR1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)