CKR06BX224KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Image for CKR06BX224KM is not available
CKR06BX224KM
DigiKey Part Number
478-CKR06BX224KM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR06BX224KM
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CKR06BX224KM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
M (1%)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)