CKR06BX224KMTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
KEMET
Image for CKR06BX224KMTR2 is not available
CKR06BX224KMTR2
DigiKey Part Number
478-CKR06BX224KMTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR06BX224KMTR2
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
EDA/CAD Models
CKR06BX224KMTR2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
M (1%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)