CKR06BX224KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor BX Radial
CKR06BX224KM
DigiKey Part Number
CKR06BX224KM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR06BX224KM
Description
CAP CER 0.22UF 50V 10% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKR06BX224KM Models
Category
Applications
Mfr
Failure Rate
M (1%)
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Straight
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C